Zobacz też: Plakat Afisz (program) Teatr-Akcje 2007 Teatr-Akcje 2006
3. Suwalskie Teatr-Akcje Program Informacje prasowe Foto, zdjęcia Filmy wideo Księga gości, wpisz się!
 
Informacje prasowe

<< powrót do listy informacji prasowych

Spektakl Teatru Ósmego Dnia „Czas Matek” – hołdując życiu, przeciwstawiając się śmierci – 3 Suwalskie Teatr-Akcje 2008, Dni Suwałk 2008


W niedzielny wieczór, 10-go sierpnia 2008 roku, przy Zalewie Arkadia w Suwałkach będziemy mogli zobaczyć multimedialne widowisko Teatru Ósmego Dnia „Czas Matek”, początek o godzinie 22:00.

Od wielu lat spektakle Teatru Ósmego Dnia są widowiskami plenerowymi, w których „słowo”, jako środek wyrazu zatraciło swoje znaczenie. Tutaj ważna jest ich wizualizacja – przedstawienie poruszanego tematu w taki sposób, aby był widoczny i odczytywalny przez widza w każdej przestrzeni, z wielu perspektyw. Ich spektakle łączą z sobą elementy teatru aktorskiego z efektami scenograficznymi, multimedialnymi oraz muzyką – one wszystkie nabudowują całość.

Spektakle Teatru Ósmego Dnia są pełne metaforycznych obrazów, które innym razem rażą nas swą dosłownością. Jedną z podstawowych metod artystycznych stosowanych przez Ósemki jest zestawianie scen drastycznie odmiennych w nastroju - od groteski po dramatyzm. Scen stykających się z obszarem prywatności aktora, pełnych historii pojedynczych osób, w których również można odnaleźć uniwersalną metaforę ogółu. Wielobarwne sceny ukazują wiele aspektów naszej egzystencji, od tych pięknych i radosnych chwil poprzez ból i okrucieństwo naszego bytu. Trzeba jednak pamiętać, że w przedstawianym okrucieństwie i dosłowności wciąż ukryte jest estetyczne piękno obrazu. Spektakle Teatru Ósmego Dnia są barwnym, o przemyślanej kompozycji artystycznej widowiskiem. Pełne kontrastu, estetycznie piękne i przesycone emocjami sceny pozwalają nam w pełni uczestniczyć w widowisku. Oglądając, współodczuwamy odgrywane historie i właśnie to, stanowi o „wielkości” Teatru Ósmego Dnia.

W ramach obchodów 50. rocznicy Powstania Poznańskiego Czerwca ’56 Teatr Ósmego Dnia przygotował spektakl „Czas Matek”. Stanowi on ciąg obrazów i wydarzeń, które wypełniają życie ‘Kobiety – Matki’. Początkiem jest „cud narodzin”, któremu towarzyszą bóle porodowe, „on” też wprowadza kobietę w świat macierzyństwa i bezinteresownej miłości do dziecka. Jedna to dziecko odchodzi, porywa je chaos świata. Świata pełnego niesprawiedliwości i okrucieństwa. Wraz z odejściem dziecka, jego śmiercią – odchodzi, umiera część jej samej. Pozostaje pustka i cierpienie. Jednak tutaj kobiety buntują się przeciwko tej stracie. Jednoczą się, aby razem stanąć po stronie życia, razem przeciwstawić się śmierci.

Widowiskowość przedstawienia „Czasu Matek” pozwala nam, niemalże namacalnie, odkryć i współodczuwać emocjonalną esencję oraz konsekwencję bycia matką. Warto obejrzeć ten spektakl, aby zachwycić się estetyką oraz siłą przedstawianego obraz. Sceny ukazują treść historii, którą możemy odczuwać i interpretować na wiele sposobów. Ujmujące. Możemy ją przyjąć lub odrzucić. Zapraszamy.


Rzecznik prasowy festiwalu: Agnieszka Winnik-Pomichter

Kontakt:
email: niepodrodze.patronat@gazeta.pl
tel. 605961659 – Agnieszka Winnik-Pomichter
tel. 502216094 – Marta Grzymkowska (Biuro Festiwalu)

Organizatorami festiwalu 3. Suwalskie Teatr-Akcje 2008 są: Stowarzyszenie Aktywności Społeczno-Artystycznej "Nie Po Drodze" oraz Teatr Form Czarno-Białych "Plama" z Suwałk. Współorganizatorami: Młodzieżowy Dom Kultury w Suwałkach, Regionalny Ośrodek Kultury i Sztuki w Suwałkach. Partnerami: Dom Pracy Twórczej w Wigrach , Gminny Ośrodek Kultury w Raczkach, Starostwo Powiatowe w Suwałkach, Pizzeria- Galeria “Rozmarino”, Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu. Wsparcie informatyczne: DBS Systems. Projekt zrealizowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Fundacji J&S Pro Bono Poloniae oraz Urzędu Miasta Suwałki. Sponsorem jest Bank BGŻ. Patronaty medialne: TVP Białystok, Polskie Radio Białystok, Radio5, Gazeta Współczesna, Tygodnik Suwalski, portal Suwalki.info, portal 4suwalki.pl, portal Suwalki24.pl, portal wp.pl.<< powrót do listy informacji prasowych
Copyright © 2008 Stowarzyszenie Aktywności Społeczno-Artystycznej Nie Po Drodze
Realizacja: DBS Systems