Zobacz też: Plakat Afisz (program) Teatr-Akcje 2007 Teatr-Akcje 2006
3. Suwalskie Teatr-Akcje Program Informacje prasowe Foto, zdjęcia Filmy wideo Księga gości, wpisz się!
 
Informacje prasowe

<< powrót do listy informacji prasowych

Kolejny tydzień Teatr-Akcji


W niedzielny wieczór (10.08.2008) na placu przy Zalewie Arkadia megawidowisko Teatru Ósmego Dnia z Poznania „Czas Matek” zakończyło pierwszy tydzień 3.Suwalskich Teatr-Akcji. Akcja rozgrywała się w kilku różnych miejscach placu i publiczność musiała podążać za akcją z miejsca na miejsce. Oprócz tego, że aktorzy się przemieszczali to ważną rolę odgrywała scenografia, którą stanowiły potężne, skomplikowane maszyny. Transowa muzyka dopełniała klimatu „Czas Matek” to opowieść o współczesnej matce, kobiecie, wielu matkach, które dają początek życiu których zasługą jest cud narodzin – jego jedyność i niepowtarzalność. Rytualnie radosne, bajkowo liryczne i czułe początki istnienia to ich kreacja i zasługa. Jednak potem właśnie one doznają największej z klęsk, doznają utraty – życie wydzierane jest z ich objęć. To jedyne i niepowtarzalne  – odchodzi w chaos świata – świata niesprawiedliwego i okrutnego. Orientują się, że nie wiedząc rodziły i cierpliwie pielęgnowały katów i ofiary. I tak metafizyce narodzin przeciwstawia się wszechogarniająca bylejakość i anonimowość śmierci. Kobiety jednak buntują się przeciw tej stracie, przeciw roli rodzicielek mięsa armatniego, a i proroków i bohaterów, kobiety chcą cudu normalności.

Przed nami kolejny tydzień Festiwalu a w nim kilka przedstawień i innych wydarzeń teatralno-artystycznych.

W poniedziałek (11.08) w Ogrodzie Letnim w Rozmarino w Suwałkach o godz.22.00 odbędzie się spektakl Kuby Kaprala "Przygody Pana Ch. W. de Prącie”. To spektakl kukiełkowy dla dorosłych. Główny bohater odkrywa w sobie żyłkę podróżnika. Penetrując dziewicze lądy odkrywa niejednoznaczna naturę rzeczywistości. Tajemnica istnienia staje przed nim otworem. Czy rzuci się w jej odchłań? Co poradzi mu Uduchowiony Banan? Czy Dziwny Ślimak jest naprawdę tym, na kogo wygląda? O czym marzy Życie Niepoczęte? Jak droga jest przyjaźń? Czy śmierc rzeczywiście potrafi nieźle tańczyć? Spektakl Kuby Kaprala nie pozostawia tych pytań bez odpowiedzi! I wielu innych też.

W wtorek (12.08) wystapi Teatr Realistyczny ze Skierniewic z nagradzanym na wielu fesiwalach monodramem lidera zespołu Robka Paluchowsky’ego - "Mc Gyver Paluchosky & end”. To mocny, autorski monodram, ukazujący współczesną, targaną konfliktami, polską rzeczywistość, bunt jednostki oraz zagadnienie patriotyzmu. Bezkompromisowa, odważna, szczera i bardzo osobista opowieść o zmaganiu ze światem. Mc Gyver Paluchowsky rozpętał wojnę o niepodległość naszych dusz. Nie jest to wojna romantycznego bohatera, nie będziemy opiewać tryumfalnego zwycięstwa tego, co dobre, szlachetne, czemu słusznie należy się wojenny majestat. Co to, to nie! Bój o niepodległość naszych dusz toczy się na czerwono-białym burakowisku, gdzie każdym ruchem ryzykuje się postrzelenie. Postać ze sceny jest niczym więcej, tylko narratorem, o ograniczonej formą wszechwiedzy. Nie utożsamiamy jej z żadnym ludzkim istnieniem, nie widzimy jej żyjącej wśród nas, nie potrafimy przydzielić jej imienia. To tylko nosiciel prawdy, jej pośrednik, obrońca. Nasz brudny, wymęczony Stańczyk, wypełniony względną prawdą, podejmuje wysiłek, by zbawić nas, siebie i prawdę. Zapraszamy we wtorek na palc przed Muzeum Okręgowym w Suwałkach o godz. 21.00.

W piątek (15.08) do Domu Pracy Twórczej w Wigrach w godzinach 14.00-16.00 zapraszamy na zabawy i warsztaty artystyczne dzieci i młodzież, a wieczorem tego samego dnia na godz. 21.30 na wigierską przystań przy Domu Pracy Twórczej, gdzie Teatr Form Czarno-Białych Plama zaprezentuje spektakl „Ptam”.

Stałym, charakterystycznym elementem Festiwalu Teatr-Akcje są produkcje jednorazowych, niepowtarzalnych widowisk teatralnych w kooperacji Teatru Form Czarno-Białych PLAMA z zaproszonymi młodzieżowymi i studenckimi grupami teatralnymi z innych miast. Mieliśmy już okazje oglądać jedną z takich produkcji we wpółpracy z Teatrem Fuzja z Poznania – „Cafe Strada”. Druga grupa to Teatr Realistyczny ze Skierniewic. Od 12 sierpnia w Wigrach odbywać się będą warsztaty tetaralno-artystyczne prowadzące do powstania spektaklu, który będziemy mogli zobaczyć 16 sierpnia na Pasażu Grande Synthe przy Zegarze Milenijnym w Suwałkach o godz. 20.00.

Koleny tydzień Teatr-Akcji zakończy występ myzycznej gwiazdy festiwalu. 17 sierpnia w siedzibie Teatr-Akcji na ul. Sejnenskiej 18 o godz. 20.00 wystapi folkowy zespół Dikanda ze Szczecina. Ich koncerty to niepowtarzalna podróż po muzyce świata, żywiołowe spotkanie pełne energii, charyzmy, prawdziwych emocji, radości i wzruszenia zarówno dla publiczności jak i samego zespołu. W ich utworach słychać inspirację kulturą Orientu, folklorem bałkańskim – macedońskim i cygańskim. Cechą charakterystyczną stylu Dikandy jest tworzenie nowych słów i znaczeń w komponowanych przez siebie utworach. Zespół koncertował w większości krajów Europy, w azjatyckiej części Rosji, w Indiach. Cieszą się dużą popularność i wielką sympatią publiczności w wielu krajach Europy Zachodniej.
Zapraszamy.


Rzecznik prasowy festiwalu: Agnieszka Winnik-Pomichter

Kontakt:
email: niepodrodze.patronat@gazeta.pl
tel. 605961659 – Agnieszka Winnik-Pomichter
tel. 502216094 – Marta Grzymkowska (Biuro Festiwalu)

Organizatorami festiwalu 3. Suwalskie Teatr-Akcje 2008 są: Stowarzyszenie Aktywności Społeczno-Artystycznej "Nie Po Drodze" oraz Teatr Form Czarno-Białych "Plama" z Suwałk. Współorganizatorami: Młodzieżowy Dom Kultury w Suwałkach, Regionalny Ośrodek Kultury i Sztuki w Suwałkach. Partnerami: Dom Pracy Twórczej w Wigrach , Gminny Ośrodek Kultury w Raczkach, Starostwo Powiatowe w Suwałkach, Pizzeria- Galeria “Rozmarino”, Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu. Wsparcie informatyczne: DBS Systems. Projekt zrealizowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Fundacji J&S Pro Bono Poloniae oraz Urzędu Miasta Suwałki. Sponsorem jest Bank BGŻ. Patronaty medialne: TVP Białystok, Polskie Radio Białystok, Radio5, Gazeta Współczesna, Tygodnik Suwalski, portal Suwalki.info, portal 4suwalki.pl, portal Suwalki24.pl, portal wp.pl.<< powrót do listy informacji prasowych
Copyright © 2008 Stowarzyszenie Aktywności Społeczno-Artystycznej Nie Po Drodze
Realizacja: DBS Systems