Zobacz też: Plakat Afisz (program) Teatr-Akcje 2007 Teatr-Akcje 2006
3. Suwalskie Teatr-Akcje Program Informacje prasowe Foto, zdjęcia Filmy wideo Księga gości, wpisz się!
 
Informacje prasowe

<< powrót do listy informacji prasowych

3. Suwalskie Teatr-Akcje 2008


W dniach 3-23 sierpnia 2008 r odbędzie się trzecia edycja festiwalu plenerowych działań teatralnych 3. Suwalskie Teatr-Akcje 2008. Przez trzy tygodnie sierpnia na Suwalszczyźnie odbywać się będą akcje teatralne, spektakle, prezentacje, warsztaty teatralne oraz koncerty. Wszystkie wydarzenia festiwalu będą bezpłatnie dostępne szerokiej publiczności – mieszkańcom Suwałk, okolicznych miejscowości oraz licznie odwiedzającym nasz region turystom.

Tear-Akcje - plenerowy, wakacyjny festiwal akcji teatralnych, istnieje od 2005 r. Prezentuje twórczość teatrów scenicznych, alternatywnych, ulicznych, wiejskich, młodzieżowych oraz grup terapeutycznych.
Działania festiwalu konsekwentnie proponują wolne od określonej tematyki czy zgodności z aktualnymi kierunkami różne style myślenia o otaczającym nas świecie. Twórcy spektakli - szczególnych spotkań i rozmów z widzami, pozbawionych barier językowych, kulturowych zapraszają publiczność do wspólnej wędrówki przez zakamarki rzeczywistości, pozwalając widzom na kreowanie własnych, niezależnych wyobrażeń.

Festiwal został zainicjowany w 2005 r. przez grupę młodych Suwalczan skupionych wokół Teatru Form Czarno-Białych "Plama" .
Organizatorami festiwalu są: Stowarzyszenie Aktywności Społeczno-Artystycznej "Nie Po Drodze" oraz Teatr Form Czarno-Białych "Plama" z Suwałk.

Teatr-Akcje są imprezą unikatową, o specyficznej formule. Podczas festiwalu można zobaczyć zarówno spektakle i koncerty gwiazd rangi międzynarodowej, jak i występy grup amatorskich, w tym także młodzieżowych. Program Teatr-Akcji, poza prezentacjami spektakli zaproszonych zespołów, zakłada produkcję jednorazowych, niepowtarzalnych widowisk teatralnych w kooperacji Teatru Form Czarno-Białych PLAMA z zaproszonymi młodzieżowymi i studenckimi grupami teatralnymi z innych miast. W tym roku będzie to Teatr Realistyczny ze Skierniewic oraz Teatr Fuzja z Poznania .

Miejscami prezentacji spektakli są różne miejsca Suwałk – „Kaczy Dołek” na osiedlu Północ, Zalew Arkadia, dziedziniec Muzeum im. Marii Konopnickiej, plac przed Muzeum Okręgowym, Pasaż Grande Synthe, Ogród Letni Rozmarino, siedziba Teatr-Akcji na ul. Sejeńskiej 18 - ulokowana w pomieszczeniach zabytkowego, po-fabrycznego budynku, który kiedyś pełnił funkcję carskich koszar wojskowych. Festiwal wyróżnia także to, że przedstawienia odbywają się nie tylko w samym mieście, ale i w niewielkich okolicznych miejscowościach. W tym roku będą to Wigry (Dom Pracy Twórczej w Wigrach), Raczki (GOK w Raczkach) oraz Dowspuda (ruiny pałacu Paca).

Program tegorocznych Teatr-Akcji jest różnorodny i każdy z pewnością znajdzie w nim coś, co go szczególnie zainteresuje. Będziemy gościć dwie gwiazdy 3. Suwalskich Teatr-Akcji 2008. Teatralną – legendarny Teatr Ósmego Dnia z Poznania z ogromnym, plenerowym widowiskiem multimedialnym „Czas Matek”- największą produkcją teatralną w dziejach Polskiego Teatru zainspirowaną historią i opartą na motywach z życia matek ofiar Poznańskiego Czerwca 1956 roku. Spektakl łączy elementy teatru aktorskiego z efektami scenograficznymi, multimedialnymi oraz specjalnie skomponowaną muzyką. To metaforyczna, rozbuchana wizualnie opowieść o cudzie narodzin i śmierci, na których straży stoją nasze matki.

Gwiazdą muzyczną będzie folkowy zespół Dikanda ze Szczecina. Ich koncerty to niepowtarzalna podróż po muzyce świata, żywiołowe spotkanie pełne energii, charyzmy, prawdziwych emocji, radości i wzruszenia zarówno dla publiczności jak i samego zespołu. W ich utworach słychać inspirację kulturą Orientu, folklorem bałkańskim – macedońskim i cygańskim. Cechą charakterystyczną stylu Dikandy jest tworzenie nowych słów i znaczeń w komponowanych przez siebie utworach. Zespół koncertował w większości krajów Europy, w azjatyckiej części Rosji, w Indiach. Cieszą się dużą popularność i wielką sympatią publiczności w wielu krajach Europy Zachodniej (w szczególności Niemczech, Austrii i Szwajcarii).

Pozostałe grupy to wspomniany wcześniej Teatr Realistyczny ze Skierniewic z nagradzanym na wielu fesiwalach monodramem lidera zespołu Robka Paluchowsky’ego - "Mc Gyver Paluchosky & end”. To mocny, autorski monodram, ukazujący współczesną, targaną konfliktami, polską rzeczywistość, bunt jednostki oraz zagadnienie patriotyzmu. Jednak „Z pewnością nie tak wyobrażają sobie miłość ojczyzny narodowi ortodoksi”.

Teatr Fuzja z Poznania wystąpi ze spektaklem „Sen Wahazara” na podstawie St.I.Witkiewicza.

Zobaczymy także nasze suwalskie grupy: Teatr Form Czarno-Białych Plama z przedstawieniem „Ptam” oraz Teatr NiePogodzinach z „Co się dzieje z modlitwami niegrzecznych dzieci” na podstawie sztuki Anety Wróbel pod takim samym tytułem.

Publiczność Teatr-Akcji będzie miała okazję obejrzeć spektakl kukiełkowy tylko dla dorosłych poznańskiego artysty Kuby Kaprala „Przygody Pana Ch. W. de Prącie” poszukujący odpowiedzi na najbardziej życiowe i filozoficzne pytania.

W ramach Dnia Białoruskiego zapraszamy na film dokumentalny "Muzyczna Partyzantka" o protestach białoruskich zespołów muzycznych przeciw sytuacji politycznej w kraju i oraz spotkanie z jego reżyserem Mirkiem Dembińskim. Po czym, wystąpi niezwykle oryginalny, folkowy zespół Nagual z Białorusi.

Na zakończenie festiwalu nie zabraknie też warsztatów artystycznych dla dzieci i młodzieży na Kaczym Dołku.

Suwalskie Teatr-Akcje powstały, aby ożywić suwalską przestrzeń, ale też żeby poprzez teatr i przeżycia, jakie teatr ofiarowuje widzom – pozwolić im w tej przestrzeni odnaleźć kawałek siebie. W naszym zabieganym społeczeństwie, w którym wiele frustracji i uprzedzeń sztuka i teatr bywają jedyną ostoją normalności, miejscem, gdzie może dochodzić do swoistego dialogu różnych koncepcji czy światopoglądów, miejscem które pozwala na chwilę się zatrzymać, zastanowić się, odpocząć.

Zapraszamy do wspólnych przeżyć, wzruszeń, radości, do wspólnego tańca przy muzyce, rozmów do rana. Zapraszamy na 3.Suwalskie Teatr-Akcje 2008. Wstęp na wszystkie wydarzenia festiwalu - jak najbardziej wolny!

Organizatorzy 3.Suwalskich-Teatr Akcji


Rzecznik prasowy festiwalu: Agnieszka Winnik-Pomichter

Kontakt:
email: niepodrodze.patronat@gazeta.pl
tel. 605961659 – Agnieszka Winnik-Pomichter
tel. 502216094 – Marta Grzymkowska (Biuro Festiwalu)<< powrót do listy informacji prasowych
Copyright © 2008 Stowarzyszenie Aktywności Społeczno-Artystycznej Nie Po Drodze
Realizacja: DBS Systems