Zobacz też: Plakat Afisz (program) Teatr-Akcje 2007 Teatr-Akcje 2006
3. Suwalskie Teatr-Akcje Program Informacje prasowe Foto, zdjęcia Filmy wideo Księga gości, wpisz się!
 
Informacje prasowe

<< powrót do listy informacji prasowych

Dzień Białoruski


19 sierpnia (wtorek) zapraszamy na kolejne wydarzenie 3.Suwalskich Teatr-Akcji – Dzień Białoruski. O godzinie 19.00 w siedzibie Teatr-Akcji przy ulicy Sejneńskiej 18 rozpocznie się projekcja dokumentu Mirosława Dembińskiego „Muzyczna partyzantka”. To drugi film reżysera dotyczący Białorusi, w którym zadaje on pytanie, czy są tam możliwe zmiany podobne do tych, które miały miejsce na Ukrainie. W tym dziwnym kraju, pełnym absurdów i sowieckich reliktów, żyją prawdziwi ludzie. Starsze pokolenie boi się zmian i jest pod silnym wpływem propagandy rządowej. Ale młodsi marzą o wolności, a jednym ze sposobów na pokazanie niezależności jest muzyka rockowa. Film Muzyczna partyzantka przedstawia białoruską rzeczywistość poprzez pryzmat muzyki rockowej. Główna bohaterka ma 21 lat i jest wokalistką rockową. Nazywa się Swieta. W swoich piosenkach śpiewa: „Nie ma jak pracować, nie ma jak się uczyć. Nie wolno umrzeć, nie wolno się urodzić. Ale już dosyć, pora się obudzić!!!”. Swieta jest wielką patriotką. Wierzy, że Białoruś będzie wolna i niezależna. Lawon Wolski jest 10 lat starszy od Swiety i bardziej sceptyczny. To lider najbardziej znanej białoruskiej grupy rockowej Niezależna Republika Marzeń. Oto, jak on opisuje swój kraj: „Białoruś to super-kraj. W miastach czysto, a Łukaszenko zuch. To dwa podstawowe argumenty, ale ile można na nich bazować? Białoruś jest dobra dla człowieka, który nie ma inicjatywy i talentu. Chodzi do roboty, ale nie lubi pracować”.Ludzie, którzy tworzą muzykę rockową na Białorusi są jak mała iskra. Ale to bardzo ważne, by byli, bo od małej iskry może się zacząć wielki ogień. Ogień wolności. Sam reżyser mówi o filmie: „Dokument ten ukazuje sytuację na Białorusi z punktu widzenia ruchu młodzieżowego związanego z muzyką rockową. Muzyka rockowa na Białorusi ma bardzo szczególną rolę. Dla młodych ludzi istnieje tam niewiele możliwości, by wyrażać swój stosunek do rzeczywistości, w której żyją. Jedna z nielicznych to właśnie muzyka".

Po projekcji filmu o godzinie 20.00 zapraszamy na koncert białoruskiej kapeli Nagual. Zespół tworzą charyzmatyczni, pełni pasji, młodzi ludzie. Trudno jest jednoznacznie określić charakter ich twórczości. Inspirują się muzyką graną przez tradycyjne wiejskie kapele, dodając do niej naturalne dźwięki przyrody połączone z szaleństwem i energią współczesnego, globalnego miasta. Ich koncerty są interaktywnym skokiem w nieznaną przestrzeń, w której trzeba odrzucić to co znajome i otworzyć się na prawdziwe emocje. A należy się spodziewać wyjątkowych przeżyć, które gwarantują różnorodne instrumenty począwszy od klasycznych klarnetów, rockowych basów przez całą gamę bębnów (tj. wiadra, djembe) aż do własnoręcznie wykonanych Nosów Sosny czy fletów z żyta. I chyba nikogo nie zaskoczy fakt, że grupa ta śpiewa w swoim własnym „ nagualskim” języku, tworząc przedziwne mieszanki stylistyczne takie jak: Babuszka Punk, pierwotny słowianski Hip-Hop, czarodziejski folkowy walc, instrumentalne techno. Równie dobrze czują się na scenach klubów rockowych jak i w wiejskich domach kultury; na dużych festiwalach plenerowych, jak i na tratwie na jeziorze, leśnej polanie, czy na ulicy.

Zapraszamy


Rzecznik prasowy festiwalu: Agnieszka Winnik-Pomichter

Kontakt:
email: niepodrodze.patronat@gazeta.pl
tel. 605961659 – Agnieszka Winnik-Pomichter
tel. 502216094 – Marta Grzymkowska (Biuro Festiwalu)

Organizatorami festiwalu 3. Suwalskie Teatr-Akcje 2008 są: Stowarzyszenie Aktywności Społeczno-Artystycznej "Nie Po Drodze" oraz Teatr Form Czarno-Białych "Plama" z Suwałk. Współorganizatorami: Młodzieżowy Dom Kultury w Suwałkach, Regionalny Ośrodek Kultury i Sztuki w Suwałkach. Partnerami: Dom Pracy Twórczej w Wigrach , Gminny Ośrodek Kultury w Raczkach, Starostwo Powiatowe w Suwałkach, Pizzeria- Galeria “Rozmarino”, Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu. Wsparcie informatyczne: DBS Systems. Projekt zrealizowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Fundacji J&S Pro Bono Poloniae oraz Urzędu Miasta Suwałki. Sponsorem jest Bank BGŻ. Patronaty medialne: TVP Białystok, Polskie Radio Białystok, Radio5, Gazeta Współczesna, Tygodnik Suwalski, portal Suwalki.info, portal 4suwalki.pl, portal Suwalki24.pl, portal wp.pl.<< powrót do listy informacji prasowych
Copyright © 2008 Stowarzyszenie Aktywności Społeczno-Artystycznej Nie Po Drodze
Realizacja: DBS Systems